مشکلات بیماران مبتلا به ایکتیوز

علاوه بر خشکی، خارش و ریزش مداوم پوسته ها از تمام سطح بدن، بیماران  ممکن است همه یا بخشی از مشکلات زیر را تجربه کنند.

 

1- گرم شدن غیر قابل تحمل بدن: بسیاری از مبتلایان به ایکتیوز بطور طبیعی عرق نمی کنند. ضخامت پوست و پوسته هایشان اجازه نمی دهد که عرق به سطح بدنشان برسد و پوست را خنک کند. در برخی از موارد اصلا غدد عرق ایجاد نشده است که باعث بالا رفتن شدید دمای بدن، التهاب و سرخی پوست می شود. اغلب در فعالیت های شدید بدنی یا فصل گرما  با  گرمازدگی شدید مواجه میشوند.

2- محدودیت حرکت: ضخامت پوست ممکن است حرکت برخی از قسمتهای بدن را دردناک کند. از جمله زخم و ترک در کف پا و بند انگشتان دست که فعالیت هایی از جمله راه رفتن، دویدن و همچنین مهارتهاي روزمره دست مانند نوشتن و حس لامسه را کاهش میدهد.

3- اختلال در شنوایی و بینایی: پوسته های تجمع یافته در گوش ممکن است باعث اختلال در شنوایی شوند. علاوه بر این ضخیم شدن پوست دور چشم ها می تواند مانع بسته شدن پلک ها شود که باعث خشک شدن چشم و افزایش خطر آسیب به قرنیه (بخش جلویی چشم) شود. 

4- عفونت های ثانویه: بیماران اغلب با موی سر نازک، شکننده و ریزش مو مواجه هستند که میتواند به علت تجمع پوسته ها در ناحیه سر و عفونت زیر آنها باشد.

شکاف، ترک خوردن  و تجمع پوسته ها  می تواند منجر به عفونت های پوستی یا عفونت های منتشر در کل بدن شود.  کودك داراي ایکتیوز بیش از دیگران در مواجهه با عفونت هاي پوستی، مبتلا می شود.